Trend wnętrzarski 2024 roku – aranżacja w stylu japandi
Japandi, czyli harmonijne połączenie japońskiego minimalizmu z skandynawską prostotą, to bez wątpienia jedna z najgorętszych tendencji wnętrzarskich na 2024 rok. Ten unikatowy styl nie tylko odzwierciedla równowagę pomiędzy funkcjonalnością a estetyką, ale także zapewnia harmonię w naszych domach.
Geneza stylu japandi
Styl japandi to harmonijne połączenie japońskiej prostoty – “japan”, z nordycką elegancją – “scandi”. Ta unikalna estetyka narodziła się w odpowiedzi na potrzebę stworzenia spokojnych, minimalistycznych przestrzeni, które promują równowagę i spokój. Geneza stylu bierze się z głębokiego szacunku dla natury oraz tradycji rzemieślniczych obu kultur. Japończycy od wieków kultywują zasadę wabi-sabi, która celebruje piękno niedoskonałości oraz prostotę. Z kolei Skandynawowie znani są z minimalizmu, funkcjonalności i wykorzystania naturalnych materiałów w projektowaniu wnętrz. Współczesne spojrzenie na styl japandi wyłoniło się wraz z potrzebą powrotu do prostoty i zrównoważenia w życiu codziennym. Jako pierwsza doceniła go Australia, a z czasem zyskał popularność na całym świecie.
Japandi – przytulna wersja minimalizmu
Wiele osób postrzega japandi jako coś więcej niż trend wnętrzarski. Uważany jest również za filozofię projektowania mającą na celu wnieść do domu spokój i ukojenie duszy. Nazywa się go też sztuką odnajdywania piękna w niedoskonałości, a zarazem umiejętność doceniania wysokiej jakości i ponadczasowości. Stawia się w nim na minimalizm, jednak nie są to zimne “cztery ściany”, a przytulne wnętrze pełne harmonii i ciepła. Z uwagi na umiar w doborze elementów wyposażenia każdy detal musi być starannie zaplanowany, aby zachować spójność stylistyczną i jednocześnie nie przytłoczyć przestrzeni przedmiotami. Warto postawić na meble na wymiar, która tworzą integralną kompozycję. Jeśli chodzi o stylistykę japandi, opiera się na zasadzie trzech kolorów – głównym, mającym największy udział w aranżacji, bazowym stanowiącym tło i dodatkowym dopełniającym całość.
Najważniejsze zasady stylu japandi
Stonowana kolorystyka
We wnętrzach w stylu japandi przeważa neutralna kolorystyka. Dominują stonowane barwy, takie jak beże, jasne brązy, szarości, czerń, kolory ziemi czy pastelowe odcienie. Mają stanowić subtelne tło wnętrza, dzięki czemu jest ono jasne, przestronne, spokojne i sprzyja odpoczynkowi.
Funkcjonalne meble
Jeśli chodzi o meble wypoczynkowe, to właśnie w ich wyglądzie widać najwięcej cech ze stylu japońskiego. Królują w nim delikatne obłości. Są to najczęściej niskie tapicerowane sofy i pufy o jednolitej kolorystyce i geometrycznych kształtach, pozbawione wzorów czy wymyślnych faktur. Wyróżnia je elegancja i jednocześnie nowoczesny wygląd wynikający z braku dodatkowych ozdób. Meble mają być praktyczne i minimalistyczne – o prostych formach, najlepiej bez uchwytów. Co ważne, są najczęściej wykonane z drewna, często w surowym stanie, nigdy z tworzyw sztucznych. Najczęściej spotykane są lekkie i smukłe meble na nóżkach, fotele z tapicerowanymi siedziskami i duże regały z otwartymi półkami. Gdzie można szukać takiego wyposażenia? W Galeria Wnętrz AMC w Toruniu czekają liczne salony z ofertą skomponowaną według najnowszych trendów. W Prestige Meble czy VOX z pewnością znajdzie się meble dopasowane do stylu japandi.
Subtelne dekoracje
Minimalizm w stylu japandi nie oznacza rezygnacji z dodatków. W tak urządzonych wnętrzach nie brakuje dekoracyjnej ceramiki, szklanych tac czy elementów z drewna. Duże znaczenie ma też bliskość z naturą, dlatego nie można zapomnieć o żywych roślinach, gałązkach czy ozdobnych suszonych trawach. Japandi słynie też z obecności dywanów, luster, smukłych wazonów, mis czy modernistycznych grafik o delikatnych, cienkich kreskach. Co ciekawe, są one często jedynie oparte o podłoże, podkreślając tym samym, że życie toczy się blisko ziemi.
Naturalne materiały
Domeną stylu japandi jest wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus, rattan, kamień, ceramika czy papier. To one wnoszą do wnętrza naturalne piękno, unikatowość i pozytywną energię, wizualnie je ocieplając. Przytulną atmosferę uzyskuje się dzięki użyciu miękkich materiałów: lnu, wełny, bawełny. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza boucle.
Oświetlenie
We wnętrzach tworzonych w zgodzie z zasadami japandi powinno się zadbać o jak największą ilość naturalnego światła. Wyjątkowy, przytulny klimat zapewnią świece i stylowe lampy dające miękkie światło sprzyjające relaksowi. Jako formę oświetlenia głównego często wybiera się lampy w stylu azjatyckim z abażurami.
Podsumowanie
Styl japandi dąży do osiągnięcia harmonii i równowagi we wnętrzu. Poprzez minimalizm, naturalne materiały i funkcjonalność tworzone są przestrzenie sprzyjające wyciszeniu, relaksowi i wewnętrznemu spokojowi. Działanie w zgodzie z tym nurtem pozwala stworzyć modny i estetyczny wystrój, jednocześnie zachowując pewną bliskość z naturą i ponadczasowość. To bez wątpienia przytulne wnętrze łączące nowoczesność z tradycyjnym rzemiosłem. Stanowi bezpieczny azyl, do którego chce się wracać. Zapraszamy do naszej Galerii Wnętrz AMC w Toruniu, w której można znaleźć wszelkie elementy niezbędne do stworzenia aranżacji w tym stylu.