Pokój ucznia – jak zbudować przestrzeń przyjazną dziecku
Własny pokój to przestrzeń w której dziecko spędza dużo czasu, dlatego ważne jest to by była ona zaaranżowana w sposób, który będzie wspierał jego rozwój, ułatwiał naukę i umożliwiał wypoczynek po całym aktywnym dniu. Jakimi zasadami zatem warto kierować się urządzając pokój ucznia?
Aranżacja pokoju a potrzeby małego mieszkańca
Zabierając się za urządzenie pokoju dla naszej pociechy pamiętajmy o tym, żeby dać jej w tym uczestniczyć. Z dzieckiem jest jak z nami – by pokój nam odpowiadał i miał na nas pozytywny wpływ musi być urządzony zgodnie z naszymi potrzebami i gustem. Dajmy dlatego wypowiedzieć się naszej pociesze jakie meble dziecięce chciałaby mieć w swoim pokoju, jakie miałyby one mieć kolory, styl – niech wie, że pokój jest jej – mając to na uwadze zdecydowanie łatwiej będzie nam urządzić przyjazną przestrzeń. Nie zapominajmy jednak o tym by odpowiednio wszystko rozplanować, sami wiemy jakie strefy powinny być wyznaczone w pokoju dziecka, jakie rozwiązania będą dla niego najwygodniejsze.
Wydziel strefy i je odpowiednio zagospodaruj
Pokój dziecka to przestrzeń, którą urządzamy z zachowaniem nieco innych zasad – tu szczególnie ważne jest to by odpowiednio wyznaczyć strefy – tę do odpoczynku, zabawy i przede wszystkim nauki. Zwłaszcza przy aranżacji tej ostatniej musimy uważać, od tego bowiem jak przygotujemy kącik do nauki będzie zależało nie tylko to na ile dziecko chętnie będzie się tam uczyć, ale także i to na ile efektywna będzie jego nauka. Jeśli chodzi o biurka dla dzieci to możliwości mamy wiele – układ, styl, kolor, jest z czego wybierać, tym co jednak powinno się dla nas przede wszystkim liczyć jest wielkość blatu roboczego – by dziecku było wygodnie musi on być szeroki, dobrze także by biurko miało pojemne i praktyczne szafki oraz szuflady, ułatwi to utrzymanie porządku w miejscu nauki.
Biurka to jedno, równie ważne są jednak także krzesła – to od nich w dużej mierze zależy komfort nauki. Krzesło powinno mieć odpowiednią wysokość – dostosowaną zarówno do wielkości biurka, jak i wieku dziecka. Ważne jest także by wybrany przez nas model zapewniał dobre podparcie dla pleców oraz miał wygodnie wyprofilowane siedzisko – uczeń średnio przy biurku spędza nawet kilka godzin w ciągu dnia, dlatego musimy mu zapewnić na ten czas możliwie jak najlepsze warunki, tak by nauka była przyjemna i wydajna.
Urządzenie przestrzeni dla ucznia stawia przed nami wiele wymagań – na niewielkim metrażu musimy wyznaczyć bowiem różne strefy – tak, by nasza pociecha miała miejsce do odpoczynku, zabawy i do nauki. Jednocześnie każda z tych stref musi być wyposażona w meble idealnie dostosowane do potrzeb dziecka i jego indywidualnych oczekiwań.