Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym? Praktyczne porady
W ciągu kilku ostatnich lat stał się hitem aranżacyjnym, mimo że powstał już w latach 60. XX wieku. Styl loftowy, bo o nim mowa, to dzisiaj jeden z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich. Powstał w Stanach Zjednoczonych, kiedy to zaczęto adaptować dawne przestrzenie postindustrialne na mieszkania. Wówczas puste i surowe pomieszczenia pofabryczne stawały się przestronnym domem dla wielu mieszkańców. Z uwagi na klimat starych fabryk we wnętrzach przeważały betonowe podłogi, ściany z surowej cegły, ogromne przeszklenia czy liczne metalowe meble i widoczne elementy instalacji. Stąd wzięły się surowość i minimalizm, czyli główne cechy znanego nam obecnie stylu loftowego. Zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie, aby zachowało industrialny charakter, a jednocześnie było nowoczesne i przytulne? Oto kilka wskazówek!
Najważniejsze elementy stylu loftowego
Metal
Stal nierdzewna, miedź i aluminium to popularne materiały wykorzystywane do produkcji mebli loftowych. Krzesła, stoły, regały i stoliki kawowe często mają stalowe ramy lub nogi, które nadają im surowego, przemysłowego wyglądu. W dekoracjach przeważają metalowe lampy o designerskich formach, reflektory, szykowne ramy, geometryczne formy i wyeksponowane detale konstrukcyjne. W salonie Black Red White w Galerii Wnętrz AMC w Toruniu nie brakuje najmodniejszych industrialnych mebli i dodatków – zachęcamy do zakupów.
Drewno
Pomimo industrialnego charakteru meble w stylu soft loft często zawierają elementy z drewna, co dodaje im ciepła i naturalności. Może to być drewno sosnowe, dąb lub drewno z odzysku, takie jak deski z palet.
Beton i cegła
Beton jest prawdopodobnie najbardziej charakterystycznym materiałem w stylu loftowym. Najczęściej pojawia się w formie ozdobnych betonowych płyt na ścianach lub stanowi wykończenie blatów kuchennych czy podłóg. Równie popularnym rozwiązaniem jest udekorowanie jednej ze ścian surową czerwoną cegłą.
Skóra i tkaniny
Aby dodać nieco komfortu do przestrzeni loftowej, meble często są wyposażone w tapicerowane siedziska, oparcia z naturalnej skóry lub tekstylnych materiałów, takich jak len, bawełna, welur czy modny ostatnio boucle.
Proste formy
Elementy umeblowania w lofcie powinny być zaprojektowane w prostych formach i liniach. Unika się strojnych zdobień i krzykliwych wzorów, aby utrzymać minimalistyczny charakter.
Otwarte przestrzenie
Wnętrze w prawdziwe loftowym stylu to pomieszczenie wysokie, charakteryzujące się przestronnością i wielkoformatowymi przeszkleniami. Zazwyczaj to jedna duża otwarta przestrzeń z ograniczoną liczbą drzwi i ścianek działowych, co sprawia, że jest doskonale doświetlona. Nie oznacza to jednak, że małe mieszkanie nie może być urządzone w tym stylu – w ich przypadku sprawdzi się aranżacja soft loft.
Neutralna kolorystyka
Nowoczesne lofty utrzymane są w neutralnej, chłodnej kolorystyce: bieli, beżu czy szarości połączonej z kontrastowymi barwami, np. czerni czy granatu wprowadzanych w wybranych detalach. Można powiedzieć, że króluje w nich zasada „im mniej, tym lepiej” – przeważa monochromatyczność przełamana dodatkami nadającymi przytulnego klimatu.
Biuro w stylu loftowym – nowoczesny design
Okazuje się, że wnętrze w stylu loftowym doskonale sprawdzi się nie tylko w mieszkaniu, ale i w biurze. Coraz więcej firm w swoich nowoczesnych biurowcach stawia właśnie na taką aranżację z uwagi na elegancję i luksusowy charakter. Sufit jest wysoki, co sprawia, że biuro wydaje się przestronne, a duże okna przepuszczają naturalne światło, dodając wnętrzu ciepła i zapewniając komfort pracy. Istotną rolę odgrywają tam też meble biurowe – stoły i biurka wykonane są z drewna o surowym wykończeniu lub z metalu, co nadaje im unikalnego charakteru. Krzesła i fotele są wygodne, ale również stylowe, często tapicerowane skórą lub tkaniną w stonowanych kolorach.
W pomieszczeniach biurowych nie może też zabraknąć regałów i szafek. Powinny być minimalistyczne i funkcjonalne – idealnie sprawdzą się w tym przypadku czarne metalowe szafki, które są zarówno lekkie, jak i praktyczne. Pozwalają na przechowywanie dokumentów i przedmiotów biurowych. W biurach loftowych często można znaleźć również oryginalne elementy dekoracyjne, które nadają przestrzeni indywidualności, takie jak industrialne lampy z dużymi żarówkami czy ciekawe plakaty. Warto pamiętać też o dodaniu nieco zieleni – rośliny doniczkowe zapewniają powiew świeżości wnętrzu, tworząc kontrast dla surowych materiałów. Na poszukiwania mebli biurowych i innych elementów wyposażenia mieszkań loftowych czy biura idealnym miejscem jest Galeria Wnętrz AMC w Toruniu. Salony meblowe Szynaka i VOX proponują szeroką ofertę obejmującą ich transport i montaż, a także projektowanie wnętrz.